רקע הסטורי

מגידו (מְגִדּוֹ) הוא קיבוץ בעמק יזרעאל ובמועצה אזורית מגידו, המשתייך לתנועת הקיבוץ הארצי. הוא נוסד ב-1949 בידי ניצולי השואה, פרטיזניםולוחמים מפולין ומהונגריה שעלו ארצה.

היסטוריה

הקיבוץ עלה על הקרקע ב-2 בפברואר 1949 על ידי קבוצה על שם יוסף קפלן של השומר הצעיר שיצאה ממשמר העמק. המייסדים היו בעיקר יוצאי פולין שעלו לאחר השואה, חלקם דרך מחנות המעצר בקפריסין. חברי הקבוצה התפצלו בין גת, עין השופט דן ונגבה לצורך וחיזוק הקיבוצים וקבלת הכשרה. החברים בנגבה אף השתתפו בקרבות להגנת המקום במלחמת העצמאות. לאחר קרבות משמר העמק הגיעו אליו חברי הגרעין לחזק את הקיבוץ.

בפברואר 1949 עלו על הקרקע מול פתח נחל עירון. המתיישבים החלו בבניית צריפי מגורים, בית מלאכה ולול. באוגוסט 1949 חגגו את הקמת חדר האוכל וההתחברות לבאר מים. לאחר מספר שנים עלו להקמת נקודת הקבע על גבעה סמוכה.

באמצע שנות ה-50 נוספו למייסדים קבוצת עולים מארצות דרום אמריקה. הקיבוץ מנה 460 נפש בשנת 1995.

בשנת 2003 הופרט הקיבוץ, והוא מתנהל כיישוב קהילתי, למעט חדר האוכל שאינו פעיל שמר הקיבוץ על אופיו וסממניו הקיבוציים. בשנת 2008, הוקמה שכונת הרחבה בקיבוץ. שכונה זו קרויה "מגידו החדשה" או בלשונם של תושבי המקום "ההרחבה". בהרחבה שוכנות כ-120 משפחות. רוב דיירי ההרחבה עובדים מחוץ לקיבוץ. דיירי ההרחבה הם חברי הקהילה והם שותפים מלאים בחיי התרבות והחברה של הקיבוץ אך אינם חברי אגודה שיתופית. בית הספר היסודי שבו לומדים רוב ילדי הקיבוץ הוא בי"ס "פלגים" בקיבוץ הזורע. לאחר מכן עוברים הילדים לבית הספר התיכון האזורי "מגידו" בסמוך לקיבוץ עין השופט. בשנת 2018 השתתף בפעילות התוכנית צ'מפיונסניק וניצח בה.

 מקור: ויקיפדיה

עוד כותרות...

תל מגידו

סיפורו של תל מגידו. חופרים המון שנים וכל הזמן מגלים עוד ועוד ערים שהיו באותו המקום. קרא עוד...